Skip to content

240 Colonial DrBrick, NJ 08724

Built 1977

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block903.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,774
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
54%
Improvement Value:$112,300
46%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,441+5.4%
2024$6,113+3.6%
2023$5,899+1.3%
2022$5,822+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 16788, Page 1369Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$251,500
DeedBook 14796, Page 1384

Property Built

Built

Year Built: 1977