Skip to content

130 Jordan RdBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jul 9, 2003

Property Information

Block903.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,644
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
51%
Improvement Value:$120,700
49%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,428+5.4%
2024$6,101+3.6%
2023$5,887+1.3%
2022$5,810+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 11556, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1960