Skip to content

3 River Park Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2004

Property Information

Block903.14
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,340
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
51%
Improvement Value:$125,200
49%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+5.4%
2024$6,334+3.6%
2023$6,111+1.3%
2022$6,032+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,375
DeedBook 4802, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1958