Skip to content

601 Midstreams Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block903.14
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,244
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
53%
Improvement Value:$109,900
47%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,105+5.4%
2024$5,794+3.6%
2023$5,590+1.3%
2022$5,518+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 17150, Page 1028Recorded6/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960