Skip to content

12 River Park Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Sep 26, 1995

Property Information

Block903.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,482
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
49%
Improvement Value:$137,300
51%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,984+5.4%
2024$6,628+5.1%
2023$6,307+1.3%
2022$6,225+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5306, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1968