Skip to content

2 Arbor Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block903.16
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,266
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,200
51%
Improvement Value:$127,700
49%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,757+5.4%
2024$6,413+3.6%
2023$6,188+1.3%
2022$6,107+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14304, Page 47

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 13431, Page 329

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5175, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1968