Skip to content

12 Arbor Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block903.16
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1482
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,482
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,200
46%
Improvement Value:$153,200
54%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,423+5.4%
2024$7,045+3.6%
2023$6,797+1.3%
2022$6,709+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 13793, Page 179

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 10515, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1968