Skip to content

3 Arbor Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$234,500
Last Sale Date
Jan 7, 2004

Property Information

Block903.17
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,196
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
55%
Improvement Value:$107,100
45%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,214+5.4%
2024$5,898+3.6%
2023$5,691+1.3%
2022$5,617+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$234,500
DeedBook 11884, Page 1125

Property Built

Built

Year Built: 1957