Skip to content

9 Arbor Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 14, 2008

Property Information

Block903.17
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,644
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
47%
Improvement Value:$150,600
53%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+5.4%
2024$6,975+3.6%
2023$6,730+1.3%
2022$6,643+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14137, Page 873

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5703, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1957