Skip to content

28 Stratford Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block903.17
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-POOL 1245
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,245
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
51%
Improvement Value:$125,200
49%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,452+5.6%
2024$6,111+3.8%
2023$5,888-2.8%
2022$6,058+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957