Skip to content

86 Meridian DrBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block903.18
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,196
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
49%
Improvement Value:$137,200
51%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+5.4%
2024$6,626+3.6%
2023$6,393+1.3%
2022$6,310+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,196DeedBook 18303, Page 1225Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14405, Page 636

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12564, Page 1054

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12143, Page 1879

Property Built

Built

Year Built: 1957