Skip to content

5 Midpark DrBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 19, 1993

Property Information

Block903.18
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,635
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
48%
Improvement Value:$139,900
52%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,802+5.6%
2024$6,443+3.8%
2023$6,208+1.4%
2022$6,124+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5122, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1957