Skip to content

89 Meridian Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block903.19
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,508
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
50%
Improvement Value:$132,900
50%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,901+5.4%
2024$6,549+3.6%
2023$6,319+1.3%
2022$6,237+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,508DeedBook 18664, Page 442Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 11555, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1960