Skip to content

85 Meridian DrBrick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block903.19
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,724
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
46%
Improvement Value:$155,200
54%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,483+5.4%
2024$7,102+3.6%
2023$6,852+1.3%
2022$6,763+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,724DeedBook 18530, Page 1369Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 13750, Page 1569

Property Built

Built

Year Built: 1952