Skip to content

3 Avon WayBrick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block903.20
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,196
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
52%
Improvement Value:$120,200
48%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,551+5.4%
2024$6,217+3.6%
2023$5,999+1.3%
2022$5,921+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965