Skip to content

164 Natick TrailBrick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Aug 21, 2002

Property Information

Block903.22
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1523
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,523
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,300
51%
Improvement Value:$135,500
49%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,172+5.4%
2024$6,807+3.6%
2023$6,568+1.3%
2022$6,483+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 11004, Page 1618

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5633, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1972