Skip to content

226 Colonial Dr.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2013

Property Information

Block903.22
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,874
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
50%
Improvement Value:$136,200
50%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+5.4%
2024$6,693+3.6%
2023$6,458+1.3%
2022$6,374+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979