Skip to content

160 Harriot Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$357,250
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block903.24
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,070
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
44%
Improvement Value:$171,100
56%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,976+5.4%
2024$7,570+3.6%
2023$7,304+1.3%
2022$7,209+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$357,250

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 16752, Page 1256Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$381,500
DeedBook 14641, Page 1545

Property Built

Built

Year Built: 1986