Skip to content

219 Colonial Dr.Brick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 1991

Property Information

Block903.24
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1868
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,868
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
46%
Improvement Value:$154,900
54%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,553+5.4%
2024$7,168+3.6%
2023$6,917+1.3%
2022$6,827+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978