Skip to content

235 Colonial Dr.Brick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Date
Apr 24, 2008

Property Information

Block903.25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,884
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,100
46%
Improvement Value:$169,100
54%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,175+5.4%
2024$7,758+3.6%
2023$7,485+1.3%
2022$7,388+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14003, Page 433

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10896, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1978