Skip to content

151 Berkeley Dr.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$280,500
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block903.26
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,533
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
49%
Improvement Value:$139,300
51%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,128+5.4%
2024$6,765+3.6%
2023$6,527+1.3%
2022$6,442+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,500

From:

To:

Sq Ft1,533DeedBook 15921, Page 53Recorded10/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1979