Skip to content

147 Berkeley Dr.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Date
Dec 28, 2011

Property Information

Block903.26
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,836
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
48%
Improvement Value:$145,700
52%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,045+5.6%
2024$6,673+3.8%
2023$6,430+1.4%
2022$6,343+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979