Skip to content

163 Berkeley Dr.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block903.27
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,340
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
54%
Improvement Value:$114,000
46%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,468+5.4%
2024$6,138+3.6%
2023$5,922+1.3%
2022$5,846+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983