Skip to content

418 Margherita PlBrick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block910.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.1

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage4,416
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,000
49%
Improvement Value:$444,600
51%
Total Assessment$879,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,958+5.4%
2024$21,788+3.6%
2023$21,022+1.3%
2022$20,750+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft4,416DeedBook 19001, Page 1241Recorded4/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940