Skip to content

811 Midstreams RdBrick Twp, NJ 04812

Built 1932
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block910.03
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage1,772
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$449,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,023+5.4%
2024$14,258+3.6%
2023$13,757+14.3%
2022$12,040+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,772DeedBook 18428, Page 989Recorded4/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1932