Skip to content

850 Midstreams RdBrick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block910
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-P-2G 3001
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,001
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$481,800
63%
Improvement Value:$277,700
37%
Total Assessment$759,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,573+5.4%
2024$18,563+3.7%
2023$17,902+1.3%
2022$17,667+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955