Skip to content

402 Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$1,875,000
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block911.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.1

Building Details

Building Class21
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage8,580
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,300
26%
Improvement Value:$1,207,000
74%
Total Assessment$1,632,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,603+5.4%
2024$40,432+3.6%
2023$39,012+1.3%
2022$38,506+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,875,000

From:

To:

Sq Ft8,580DeedBook 17499, Page 646Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$2,218,000
DeedBook 12986, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 10328, Page 1053