Skip to content

512 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block916
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,400
67%
Improvement Value:$73,000
33%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,752+5.4%
2024$5,459+3.6%
2023$5,268+1.3%
2022$5,199+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0