Skip to content

521 Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$660,295
Last Sale Date
May 22, 2014

Property Information

Block917
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,867
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,000
87%
Improvement Value:$95,000
13%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,792+5.4%
2024$17,834+3.6%
2023$17,208+1.3%
2022$16,985-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,295

From:

To:

Sq Ft1,867DeedBook 15817, Page 1994Recorded6/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950