Skip to content

528 Parker AveBrick, NJ 08724

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block918
Lot50.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,304
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$542,700
37%
Improvement Value:$919,900
63%
Total Assessment$1,462,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,174+5.4%
2024$36,229+3.6%
2023$34,956+1.3%
2022$34,503+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008