Skip to content

558 Parker AveBrick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block918
Lot60.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,745
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,900
71%
Improvement Value:$183,500
29%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,297+5.4%
2024$15,466+5.4%
2023$14,673+1.3%
2022$14,480+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,745DeedBook 19584, Page 654Recorded1/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1945