Skip to content

545 Parker Ave.Brick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block919
Lot34.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,424
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,900
42%
Improvement Value:$205,600
58%
Total Assessment$351,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,174+5.4%
2024$8,707+3.6%
2023$8,401+1.3%
2022$8,292+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14428, Page 1544

Property Sale

Sale
$271,590
DeedBook 11040, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 2002