Skip to content

15 Scheiber Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$598,488
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block92.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2432
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,432
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
42%
Improvement Value:$182,700
58%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,134+5.2%
2024$7,731+3.5%
2023$7,469+1.3%
2022$7,375+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$598,488
Sq Ft2,432DeedBook 19371, Page 1184Recorded5/8/2023

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 16615, Page 214Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5484, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1970