Skip to content

30 Scheiber Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block92.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,829
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
66%
Improvement Value:$109,100
34%
Total Assessment$323,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,364+5.2%
2024$7,949+3.5%
2023$7,681+1.3%
2022$7,583+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,829DeedBook 17044, Page 774Recorded3/6/2018

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 10014, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1970