Skip to content

2 Twilight Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block92.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G-P 2404
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,404
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
40%
Improvement Value:$201,500
60%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+5.5%
2024$7,717+0.4%
2023$7,689+1.3%
2022$7,589+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 16781, Page 313Recorded6/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985