Skip to content

18 Scheiber Dr.Brick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block92.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,356
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
54%
Improvement Value:$110,900
46%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279+5.2%
2024$5,968+3.5%
2023$5,766+1.9%
2022$5,658+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 17183, Page 1005Recorded7/23/2018

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5756, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1968