Skip to content

535 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block921
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 2800
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,800
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$659,200
60%
Improvement Value:$439,500
40%
Total Assessment$1,098,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,676+5.4%
2024$27,215+3.3%
2023$26,335+1.3%
2022$25,994+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 17376, Page 435Recorded2/5/2019

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook 14138, Page 1311

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5017, Page 397