Skip to content

14 2nd St.Brick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block923
Lot10.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,002
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,100
47%
Improvement Value:$164,000
53%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,068+5.4%
2024$7,656+3.6%
2023$7,387+1.3%
2022$7,292+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft2,002DeedBook 17186, Page 706Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 14299, Page 1355

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5705, Page 492

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5402, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1996