Skip to content

571 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 1994

Property Information

Block924
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage750
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
93%
Improvement Value:$38,700
7%
Total Assessment$553,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,452+5.4%
2024$13,715+3.6%
2023$13,233+1.3%
2022$13,062+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950