Skip to content

575 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2017

Property Information

Block924
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,393
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$687,800
88%
Improvement Value:$91,300
12%
Total Assessment$779,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,085+4.1%
2024$19,298+3.6%
2023$18,620+1.3%
2022$18,379+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940