Skip to content

27 2nd StBrick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block925
Lot54.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,353
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,600
74%
Improvement Value:$143,700
26%
Total Assessment$552,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,415+5.4%
2024$13,680+3.6%
2023$13,200+1.3%
2022$13,029+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$527,500
DeedBook 11088, Page 1481

Property Built

Built

Year Built: 1940