Skip to content

2 3rd St.Brick, NJ 08724

Built 2006

Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block929
Lot9.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 2959
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,959
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$777,100
60%
Improvement Value:$522,700
40%
Total Assessment$1,299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,925+5.4%
2024$32,196+3.6%
2023$31,065+1.3%
2022$30,662+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2006