Skip to content

625 Point Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1,025,000
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block932
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2660
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,660
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
74%
Improvement Value:$264,800
26%
Total Assessment$1,014,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,486+5.4%
2024$25,137+3.6%
2023$24,254+1.3%
2022$23,939+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,025,000

From:

To:

Sq Ft2,660DeedBook 16615, Page 96Recorded12/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1987