Skip to content

640 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 2017

Last Sale Price
$2,050,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block933
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,124
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,500
46%
Improvement Value:$486,600
54%
Total Assessment$901,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,519+5.4%
2024$22,320+3.6%
2023$21,536+1.3%
2022$21,257+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,050,000
Sq Ft3,124DeedBook 19037, Page 336Recorded5/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 14609, Page 1680