Skip to content

638 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 2024

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block933
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class18
Description3SF3G-P
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$438,900
45%
Improvement Value:$531,200
55%
Total Assessment$970,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,320+128.3%
2024$11,090+3.6%
2023$10,700+1.3%
2022$10,561+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 18824, Page 820Recorded12/15/2021

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 18565, Page 1151Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 13570, Page 1077