Skip to content

635 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$125,607
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block934
Lot22.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage814
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
72%
Improvement Value:$57,000
28%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,298+5.4%
2024$5,028+3.6%
2023$4,852+1.3%
2022$4,789+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,607
Sq Ft814DeedBook 19385, Page 902Recorded5/22/2023

Property Sale

Sale
$278,000
Sq Ft814DeedBook 18995, Page 1851Recorded4/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940