Skip to content

749 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$245,900
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block938
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
53%
Improvement Value:$128,500
47%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,138+5.4%
2024$6,775+3.6%
2023$6,537+1.3%
2022$6,452+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,900

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 17118, Page 1821Recorded5/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960