Skip to content

810 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2026

Property Information

Block940
Lot140.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class20
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage6,650
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$602,900
34%
Improvement Value:$1,170,500
66%
Total Assessment$1,773,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,286+5.4%
2024$43,927+3.6%
2023$42,384+1.3%
2022$41,835+1.7%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,365DeedBook 16520, Page 1796Recorded9/26/2016

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft3,365DeedBook 16442, Page 680Recorded7/8/2016