Skip to content

801 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 1948

Last Sale Date
Jun 3, 2014

Property Information

Block941
Lot117.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,971
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,900
74%
Improvement Value:$159,700
26%
Total Assessment$611,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,963+5.4%
2024$15,149+3.6%
2023$14,617+1.3%
2022$14,428+1.7%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,971DeedBook 15840, Page 1774Recorded7/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1948