Skip to content

848 South DrBrick, NJ 08724

Built 1937

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block944
Lot48.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,337
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,400
73%
Improvement Value:$168,000
27%
Total Assessment$612,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,984+5.4%
2024$15,169+3.6%
2023$14,636+1.3%
2022$14,447+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937